44th Annual Grammy Awards Nominations Revealed



Nominations for the 44th annual Grammy Awards were announced at a star-studded press conference Friday in Beverly Hills. The 44th Annual Grammy Awards will take place on Feb. 27 at Staples Center in Los Angeles. This year’s addition of a category for Best Rap/Sung Collaboration brings the total to 101 categories covering 28 musical fields.

Of particular note, Christopher Rouse‘s Concert De Gaudí For Guitar and Orchestra (recorded by Sharon Isbin for Teldec) will vie against four discs of non-American works for Best Classical Contemporary Composition. Leonard Bernstein‘s West Side Story Suite featuring soloist Joshua Bell (for Sony Classical) and (oddly) Celluloid Copland performed by the EOS Orchestra conducted by Jonathan Sheffer (Telarc) are both nominees in the Best Classical Crossover Album category. Boulez Conducts Varèse (Amériques; Arcana; Déserts; Ionisation) with the Chicago Symphony Orchestra has been nominated for both Best Classical Album and Best Orchestral performance, in the latter category up against Schuman: Violin Conerto; New England Triptych/Ives: Variations On “America,” a recording featuring José Serebrier and the Bournemouth Symphony Orchestra with violinist Philip Quint on Naxos‘s American Classics series. In addition, David Frost has been nominated for Producer of the Year for his work on several recordings including Paul Schoenfield‘s Café Music (innova).

Complete nomination information for categories of special interest to NewMusicBox readers includes:

 
Category 42 – Best Contemporary Jazz Album
For instrumental performances only, with or without vocal coloring.
  1. Cab 2
    Dennis Chambers, Tony MacAlpine, Brian Auger & Bunny Brunel
    [Tone Center]
  2. Soul Insider
    Bill Evans
    [ESC Records]
  3. Ethnomusicology, Vol. 2
    Russell Gunn
    [Justin Time Records]

  4. Marcus Miller
    [Telarc]
  5. Voices
    Mike Stern
    [Division One/Atlantic Records]
 
Category 43 – Best Jazz Vocal Album
For solo vocals and duos or groups with vocals.
  1. The Mose Chronicles – Live In London, Volume 1
    Mose Allison
    [Blue Note Records]
  2. Ballads – Remembering John Coltrane
    Karrin Allyson
    [Concord Jazz]
  3. Flirting With Twilight
    Kurt Elling
    [Blue Note Records]
  4. You’re My Thrill
    Shirley Horn
    [Verve Records]
  5. The Calling
    Dianne Reeves
    [Blue Note Records]
 
Category 44 – Best Jazz Instrumental Solo
For an instrumental solo performance with or without a group or band. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.
  1. Fragile
    Kenny Barron & Regina Carter, soloists
    Track from: Freefall
    [Verve Records]
  2. Lost In A Fog
    Terence Blanchard, soloist
    Track from: Let’s Get Lost
    [Sony Classical]
  3. Chan’s Song
    Michael Brecker, soloist
    Track from: Nearness Of You – The Ballad Book
    [Verve Records]
  4. Move
    Gary Burton, soloist
    Track from: For Hamp, Red, Bags, And Cal
    [Concord Jazz]
  5. All Blues
    Pat Martino, soloist
    Track from: Live At Yoshi’s
    [Blue Note Records]
 
Category 45 – Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
For solo artists, duos or groups, instrumental only.
  1. Kindred
    Stefon Harris & Jacky Terrasson
    [Blue Note Records]
  2. Birds Of A Feather – A Tribute To Charlie Parker
    Roy Haynes With Dave Holland, Roy Hargrove, Dave Kikoski
    & Kenny Garrett
    [Dreyfus Jazz]
  3. Not For Nothin’
    Dave Holland Quintet
    [ECM Records]
  4. Live At Yoshi’s
    Pat Martino
    [Blue Note Records]
  5. This Is What I Do
    Sonny Rollins
    [Milestone Records]
 
Category 46 – Best Large Jazz Ensemble Album
For large jazz ensembles, including big band sounds.
  1. Impulsive!
    Eliane Elias, Bob Brookmeyer & The Danish Radio Jazz
    Orchestra
    [Stunt]
  2. Rob McConnell Tentet
    Rob McConnell Tentet
    [Justin Time Records]
  3. Group Therapy
    Jim McNeely Tentet
    [OmniTone]
  4. Homage To Count Basie
    Bob Mintzer Big Band
    [Digital Music Products]
  5. Dear Louis
    Nicholas Payton
    [Verve Records]
 
Category 73 – Best Musical Show Album
Award to the Album Producer(s), and to the Lyricist(s) & Composer(s) of 51% or more of a new score. (Artist, Lyricist & Composer names appear in parentheses.) Albums only.
  1. The Full Monty – The Broadway Musical
    Billy Straus, David Yazbek & Ted Sperling, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
    [RCA Victor]
  2. Mamma Mia! The Musical
    Nicholas Gilpin & Martin Koch, producers; Benny Andersson & Bjorn Ulvaeus, composers & lyricists (Original Broadway
    Cast)
    [Decca Broadway]
  3. The Producers
    Hugh Fordin, producer; Mel Brooks, composer & lyricist
    (Original Broadway Cast With Nathan Lane & Matthew Broderick)
    [Sony Classical]
  4. Seussical The Musical
    Phil Ramone, producer; Stephen Flaherty, composer; Lynn
    Aherns & Dr. Seuss, lyricists (Original Broadway Cast Including Kevin Chamberlin)
    [Decca Broadway]
  5. Sweeney Todd: Live At The New York Philharmonic
    Tommy Krasker & Lawrence L. Rock, producers; Stephen Sondheim, composer & lyricist (Patti Lupone, George Hearn & Others)
    [New York Philharmonic Special Editions]
 
Category 75 – Best Score Soundtrack Album For a Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Award to Composer(s) for an original composition (not an adaptation) written specifically for a motion picture, television or other visual media.
  1. A. I. Artificial Intelligence
    John Williams, composer (John Williams)
    [Warner Sunset/Warner Bros.]
  2. Chocolat
    Rachel Portman, composer (Rachel Portman)
    [Sony Classical/Sony Music Soundtrax]
  3. Crouching Tiger, Hidden Dragon
    Tan Dun, composer (Tan Dun)
    [Sony Classical/Sony Music Soundtrax]
  4. Men Of Honor
    Mark Isham, composer (Mark Isham)
    [Motown Records/Fox Music/McKnight Entertainment]
  5. Planet Of The Apes
    Danny Elfman, composer (Danny Elfman)
    [Sony Classical/Sony Music Soundtrax/Fox Music]
  6. Traffic
    Cliff Martinez, composer (Cliff Martinez)
    [TVT Soundtrax/USA Films]
 
Category 77 – Best Instrumental Composition
A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) with or without lyrics, first released on a recording during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.
  1. Cast Away (End Credits)
    Alan Silvestri, composer (Alan Silvestri)
    Track from: Cast Away – The Zemeckis/Silvestri Collection
    [Varese Sarabande]
  2. Communion
    John Patitucci, composer (John Patitucci)
    Track from: Communion
    [Concord Jazz; Publisher: Iccutitap Music]
  3. The Eternal Vow
    Tan Dun, composer (Tan Dun)
    Track from: Crouching Tiger, Hidden Dragon – Soundtrack
    [Sony Classical; Publisher: Parnassus Productions Inc.]
  4. Oren (Pray)
    Gonzalo Rubalcaba, composer (Gonzalo Rubalcaba)
    Track from: Supernova
    [Blue Note Records]
  5. Theme From “Blonde”
    Patrick Williams, composer (Patrick Williams)
    Track from: Blonde – Soundtrack
    [Playboy Jazz; Publisher: Greencourt Music]
 
Category 83 – Best Historical Album
  1. Lady Day: The Complete Billie Holiday On Columbia 1933-1944
    Billie Holiday
    Michael Brooks & Michael Cuscuna, compilation producers; Matt Cavaluzzo, Harry Coster, Seth Foster, Darcy Proper, Ken Robertson & Mark Wilder, mastering engineers
    [Columbia/Legacy Recordings]
  2. Charlie Parker: The Complete Savoy And Dial Studio Recordings 1944-1948
    Charlie Parker
    Orrin Keepnews, compilation producer; Paul Reid III, mastering engineer
    [Savoy/Atlantic Records]
  3. Arhoolie Records 40th Anniversary Collection: 1960-2000
    The Journey Of Chris Strachwitz
    Various Artists
    Chris Strachwitz & Elijah Wald, compilation producers; Mike Cogan, mastering engineer
    [Arhoolie Records]
  4. The Long Road To Freedom – An Anthology Of Black Music
    Various Artists
    David Belafonte, Harry Belafonte & Albert C. Pryor, compilation producers; Michael O. Drexler, mastering engineer
    [Buddha Records/BMG]
  5. Washington Square Memoirs: The Great Urban Folk Boom 1950-1970
    Various Artists
    Ted Myers, compilation producer; Bob Fisher, mastering engineer
    [Rhino Entertainment]
 
Category 87 – Best Engineered Album, Classical
  1. Berlioz: Les Troyens
    Simon Rhodes, engineer (Sir Colin Davis)
    [LSO Live]
  2. Bernstein (Arr. Brohn & Corigliano): West Side
    Story Suite (Lonely Town; Make Our Garden Grow,
    Etc.)
    Richard King, engineer (Joshua Bell)
    [Sony Classical]
  3. Haydn: The Complete String Quartets
    Marc Aubort, engineer (The Angeles String Quartet)
    [Philips]
  4. Respighi: Belkis, Queen Of Sheba-Suite; Dance
    Of The Gnomes; The Pines Of Rome
    Keith O. Johnson, engineer (Eiji Oue)
    [Reference Recordings]
  5. Vaughan Williams: A London Symphony (Sym.
    No. 2, Org. 1913 Version) Etc.
    Ralph Couzens, engineer (Richard Hickox)
    [Chandos Records]
 
Category 88 – Producer Of The Year, Classical Albums only.
  1. Manfred Eicher
    • Haydn: The Seven Words (Rosamunde Quartett)
    • Holliger: Schneewittchen (Heinz Holliger, J. Banse, C. Kallisch, S. Davislim, O. Widmer & W. Gröschel)
    • Leos Janácek – A Recollection (In The Mist; Piano Sonata, 1. X. 1905; On An Overgrown Path, Etc.) (András Schiff)
    • Morimur (Bach: Partita D Min.; Christ Lag In Todesbanden; Jesu Meine Freude, Etc.) (Christoph Poppen & The Hilliard Ens.)
    • Schönberg: Verklärte Nacht/Veress: Four Transylvanian Dances/Bartók: Divertimento (Thomas Zehetmair & Camerata Bern)
  2. David Frost
    • Mendelssohn: Songs Without Words, Etc./Chopin: Barcarolle, Op. 60; Polonaise-Fantaisie, Op. 61, Etc. (Alicia de Larrocha)
    • Schoenfield: Café Music; Burlesque; Carolina Réveille, Etc. (Paul Schoenfield & Various)
    • Schubert: Piano Duets – The Final Year (Fantasy In F Min.; Lebensst├╝rme, Etc.) (Richard & John Contiguglia)
  3. James Mallinson
    • Berlioz: La Damnation De Faust (Sir Colin Davis)
    • Berlioz: Les Troyens (Sir Colin Davis)
    • Berlioz: Symphonie Fantastique; Overture: Béatrice Et Bénédict (Sir Colin Davis)
    • Strauss: Die Liebe Der Danae (Leon Botstein, L. Flanigan, P. Coleman-Wright, H. Smith, W. Lewis & L. Saffer)
  4. Joanna Nickrenz
    • Haydn: The Complete String Quartets (Boxed Set) (The Angeles String Quartet)
    • Robina G. Young
    • Elgar: Nursery Suite; Serenade; Dream Children & Other Works (Paul Goodwin)
    • Foss: Piano Concertos; Elegy For Anne Frank (Jon Nakamatsu, Y. Kasman, L. Foss & E. Foss)
    • Rachmaninov: Piano Con. No. 3; Rhapsody On A Theme Of Paganini (Jon Nakamatsu)
    • The Second Circle – Love Songs Of Francesco Landini (Anonymous 4)
    • Tavener: Total Eclipse; Agraphon (Paul Goodwin & Edward Higginbottom)
 
Category 89 – Best Classical Album
Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) if other than the Artist.
  1. Berlioz: Les Troyens
    Sir Colin Davis; Michelle De Young, Ben Heppner, Petra
    Lang, Peter Mattei, Stephen Milling, Sara Mingardo &
    Kenneth Tarver; James Mallinson, producer (Various Artists;
    London Sym. Orch.)
    [LSO Live]
  2. Boulez Conducts Varèse (Amériques; Arcana;
    Déserts; Ionisation)
    Pierre Boulez; Helmut Burk & Karl-August Naegler, producers
    (Chicago Sym. Orch.)
    [Deutsche Grammophon]
  3. Janácek: Sárka
    Sir Charles Mackerras; Jaroslav Brezina, Ivan Kusnjer, Peter
    Straka & Eva Urbanov, Petr Vít, producer (Czech Phil. Orch.)
    [Supraphon – A. S.]
  4. Schoenberg: Piano Concerto, Etc./Berg: Sonata,
    Op. 1/Webern: Variations, Op. 27
    Pierre Boulez; Mitsuko Uchida, piano; Wilhelm Hellweg,
    producer (The Cleveland Orch.)
    [Philips]
  5. Vaughan Williams: A London Symphony (Sym.
    No. 2, Org. 1913 Version), Etc.
    Richard Hickox; Brian Couzens, producer (London Sym Orch.)
    [Chandos Records]
 
Category 90 – Best Orchestral Performance
Award to the Conductor and to the Orchestra.
  1. Beethoven: Die Symphonien
    Claudio Abbado (Karita Mattila, soprano, Thomas Moser,
    tenor, Thomas Quasthoff, bass & Violeta Urmana, mezzo
    soprano; Tönu Kaljuste; Eric Ericson Cham. Cho. & Swedish
    Radio Cho.; Berliner Phil.)
    [Deutsche Grammophon]
  2. Boulez Conducts Varèse (Amériques; Arcana;
    Déserts; Ionisation)
    Pierre Boulez (Chicago Sym. Orch.)
    [Deutsche Grammophon]
  3. Bruckner: Sym. No. 3 In D Min.
    Osmo Vänskä (BBC Scottish Sym. Orch.)
    [Hyperion]
  4. Messiaen: Turangalila-Symphonie (1990 Version)
    Kent Nagano (Pierre-Laurent Aimard, piano & Dominique
    Kim, ondes martenot; Berliner Phil.)
    [Teldec Classics International]
  5. Schuman: Violin Con.; New England
    Triptych/Ives: Variations On “America”
    José Serebrier (Philip Quint, violin; Bournemouth Sym. Orch.)
    [Naxos]
 
Category 93 – Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor.
  1. Ligeti: Piano Concerto
    Reinbert de Leeuw; Pierre-Laurent Aimard, piano (Asko
    Ensemble)
    Track from: The Ligeti Project I (Melodien; Chamber
    Concerto, Etc.)
    [Teldec Classics International]
  2. Rouse: Concert De Gaudí/Tan Dun: Con. For
    Guitar And Orch. (Yi2)
    Muhai Tang; Sharon Isbin, guitar (Gulbenkian Orch.)
    [Teldec Classics International]
  3. Schoenberg: Piano Concerto, Etc./Berg: Sonata,
    Op. 1/Webern: Variations, Op. 27
    Pierre Boulez; Mitsuko Uchida, piano (The Cleveland Orch.)
    [Philips]
  4. Schuman: Violin Concerto
    José Serebrier; Philip Quint, violin (Bournemouth Sym. Orch.)
    Track from: Schuman: Violin Con.; New England
    Triptych/Ives: Variations On “America”
    [Naxos Of America]
  5. Strauss Wind Concertos (Horn Concerto; Oboe
    Concerto, Etc.)
    Daniel Barenboim, piano/conductor; Dale Clevenger, horn;
    Larry Combs, clarinet; Alex Klein, oboe; David McGill,
    bassoon (Chicago Sym. Orch.)
    [Teldec Classics International]
 
Category 96 – Best Small Ensemble Performance (with or without Conductor)
Award to the Ensemble (and to the Conductor.)
  1. Absolution (Mahoney: Dance Machine/Schnyder: Zoom Out/Sumera: Play For 10, Etc.)
    Kristjan Järvi; Absolute Ensemble (Denman Maroney, prepared piano & Dave Taylor, bass trombone)
    [Enja/Nova]
  2. After Mozart (Raskatov, Silvestrov, Schnittke, Etc.)
    Gidon Kremer, violin; Kremerata Baltica
    [Nonesuch Records]
  3. Alfons V El Magnànim – El Cancionero De Montecassino
    Jordi Savall; La Capella Reial de Catalunya
    [Alia Vox]
  4. Boismortier: Sérénades Fran├žaises (Daphnis Et Chloé: Chaconne; Fragments Mélodiques; Concerto Pour Basson, etc.)
    Hervé Niquet; Le Concert Spirituel (Laurent Le Chenadec, bassoon)
    [Naxos Of America]
  5. Morales: Missa Si Bona Suscepimus
    Peter Phillips; The Tallis Scholars
    [Gimell]
 
Category 98 – Best Classical Contemporary Composition
A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.)
  1. Boulez: Sur Incises
    Pierre Boulez (Solistes de l’Ensemble InterContemporain; Pierre Boulez)
    Track from: Boulez: Sur Incises; Messagesquisse; Anthème 2
    [Deutsche Grammophon]
  2. Rouse: Concert De Gaudí For Guitar And Orch.
    Christopher Rouse (Sharon Isbin, guitar; Muhai Tang;
    Gulbenkian Orch.)
    Track from: Rouse: Concert De Gaudí/Tan Dun: Con. For
    Guitar And Orch. (Yi2)
    [Teldec Classics International]
  3. Ruders: Handmaid’s Tale
    Poul Ruders (Anne Margrethe Dahl, Poul Elming, Hanne Fischer, Aage Haugland, Susanne Resmark & Marianne Rorholm; Michael Schonwandt; Royal Danish Orch.)
    [da capo]
  4. Saariaho: Lonh
    Kaija Saariaho (Dawn Upshaw, soprano)
    Trk from: Saariaho: Private Gardens (Lonh; Près; NoaNoa Etc.)
    [Naïve Montaigne]
  5. Tavener: Total Eclipse
    John Tavener (John Harle, saxophone & Max Jones, treble solo; Edward Higginbottom; The Cho. of New College, Oxford; Paul Goodwin; The Academy of Ancient Music) Track from: Tavener: Total Eclipse; Agraphon
    [Harmonia Mundi]
 
Category 99 – Best Classical Crossover Album
Award to the Artist(s) and/or to the Conductor.
  1. Bernstein (Arr. Brohn & Corigliano): West Side Story Suite (Lonely Town; Make Our Garden Grow, Etc.)
    David Zinman, conductor; Joshua Bell, violin (Phil. Orch.)
    [Sony Classical]
  2. Celluloid Copland (From Sorcery To Science; The City-Suite; The North Star-Suite, Etc.)
    Jonathan Sheffer, conductor (Eos Orch.)
    [Telarc International]
  3. The Clarinetist Volume One (Franzetti, Piazzolla, Tico, Etc.)
    Bernd Ruf, conductor; Paquito D’Rivera, clarinet & Pablo Zinger, piano/conductor (Various Artists; European Art Orch.)
    [Peregrina Music]
  4. La Música De Ernesto Lecuona (Siboney; Recordar; María La O, Etc.)
    Tim Devine, Alfredo Munar & José Ramón Urbay, conductors;
    Enrique Chía, piano & Bruce Wethey, violin (Serenade Ens.)
    [Begui Records]
  5. Perpetual Motion (Scarlatti, Bach, Debussy, Chopin, Etc.)
    Béla Fleck, banjo (Joshua Bell, violin; Evelyn Glennie, marimba; Gary Hoffman, cello; Edgar Meyer, bass & piano; Chris Thile, mandolin; John Williams, guitar)
    [Sony Classical]